Tollforgató Klub

Meghívott vendég:

Szakál István író,

nyugalmazott magyar-történelem szakos pedagógus, helytörténész

Lassan egy éve, hogy elindult a klub. Egy irodalomszerető, apró kis írásokat író pedagógus, Gyarmatiné Farkas Ildikó vezetésével. A csoportnak, bárki tagja lehet, korhatár nélkül, csak az a fontos, hogy szeresse az irodalmat, a verseket. Az sem baj, ha éppen nem az írás vezérli.

Sajnos nagyon kevés a humán érdeklődésű emberek megjelenése a hétköznapokban. Nem tűnnek ki a " kis verseket, cikkecskéket " író  polgáraink. Egy bizonyos körbe nehezen fér bele az amatőrség, de erre jó alkalom a klub. Itt megmutathatja magát az is, aki nem jut el nagyobb fórumokra, de szeretne közelebb kerülni az irodalom szerelmeseihez. Ez a klub nyitott, azoknak is szántuk, kiknek szabadidejük van, s szívesen ismerkednének, beszélgetnének kulturális körülmények között. Szociális hálónak is felfoghatjuk ebben az "okos" világban, ahol  mellékvágányra került az írott betű, az olvasás. Feszültség oldó az, amikor kiírjuk magunkból a gondolatainkat s, főleg ha ezt megoszthatjuk arra fogékony emberekkel.

Szeretném, ha többen jönnének, s ezzel bővülne a humán terület iránt érdeklődők csoportja, s műkedvelők sora.   S persze a sikerélmény sem mellékes, mert bízunk benne, hogy a kis felfedezettjeinkre majd büszkék lehetünk valamikor!

 Célunk, hogy a létrehozott Tollforgató Tanoncokhoz  társuljanak mindazok az irodalmat szerető emberek, akik szeretnék megmutatni magukat, írásaikat. Fontosnak tartom, hogy megismerjük Zalaegerszeg íróit, költőit és szeretném, ha minél többen forgatnának verses köteteket is.

A következő találkozó időpontja 2017. április 21. délután 16 órakor lesz a könyvtár olvasótermében.

Egy kis ízelítő Szakál István helytörténész köteteiről:

SZAKÁL ISTVÁN két könyve jelent meg,  Besenyő ezer éve, illetve  Besenyő térségének szótára címmel. 

Két könyve mellett a helyi címer megalkotásában is segédkezett. A Besenyő térségének szótára c.  kötet megjelentetése értékmegőrzés, s talán az utolsó pillanatban fogta meg a göcseji Besenyő nyelvi világát, hagyományait. Már kevesen vannak közöttünk, akik még beszélik ezt a nyelvet, de a könyv segítségével a következő generációknak is megőrződik mindez, ők is megérthetik ezen kifejezéseket, nyelvi fordulatokat a magyar tájnyelvek sajátosságairól, köztük Göcsejéről is. Például jellegzetes, hogy az itt élők hajlamosak a rövidítésekre, az „L" betű elhagyására (vótam a bótba). Eredetileg az egész szótár részt kézírásosra tervezte. A megértést ábrákkal illusztrálta. A kiadvány a Besenyő a 2000-es Években Alapítvány gondozásában jelent meg. A könyv nagyobbik része csapongásra való, kisebbik része folyamatos olvasásra. Először saját fejéből akarta megírni a szótárt, de végül segítséget kért. Tartalom szerint tájszavak, azok ejtése, szókapcsolatok, közmondások, szólások, mondókák, népi megfigyelések (babonák), régi népi játékok, névcsúfolók és egyéb érdekességek kaptak helyet. Mára a falu hagyományos életvitelével együtt a tájnyelv is szinte kiveszett. Ilyen fokú köznyelvromlás, mint az utóbbi időkben, a magyar nyelv történetében még nem volt. Zavaros lett a nyelv, s vele zavaros lett a gondolkodás is. A magyar egy rendkívül tehetséges nép, és a magyar észjárást, az úgynevezett józan paraszti észt, értékelni kellene. Véleménye szerint sok mindent felszínre hozott, de mégis egy befejezetlen könyv maradt. Megkésett és abbahagyott munka, hiszen naponta jönnek elő újabb szavak és szófordulatok, amik már nem kerültek bele.......


Tollforgató Klub

Tagintézmény

Apáczai Csere János

Tagkönyvtár

< 2024. március >
H K SZ CS P SZO V
26272829123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Minosített könyvtár